Pokud praxe převažuje, tak je dobré studium zmínit ke konci životopisu, ale jen to nejvyšší dosažené. To, že jste před 15 lety skončili základní školu ve své rodné vesnici, personalistu zodpovědné hraní hazardních her moc nezaujme. Kontaktujte svoje kontakty na sociálních sítích i mimo ně. Zeptejte se svých sousedů, známých, lidí z fitka… Dejte o sobě vědět – že hledáte práci, co vás zajímá, co umíte.
Prozradí mu to překlepy, chyby, design i forma CVčka. Divili byste se, kolik lidí po sobě svůj životopis pořádně nečte a nechává v něm pravopisné chyby a překlepy. Jde o jeden z nejhorších prohřešků, kterého se můžete dopustit, protože tím potenciálnímu zaměstnavateli dáváte najevo, že hledání práce neberete vážně. Pokud o sobě víte, že s českým pravopisem válčíte, nebojte se obrátit na někoho, kdo češtinu ovládá lépe než vy, a požádejte ho, aby váš životopis zkontroloval a případně opravil. Co byste naopak měli pochopitelně ve svém životopise vynechat, jsou odkazy na vaše soukromé sociální sítě typu Instagram, Twitter či Facebook.
Co to je Instagram BIO?
Musíte psát každou větu trochu jinak, pracovat s různorodostí a dbát, aby výsledek nebyl neučesaný a rozkolísaný. Existuje metoda, jak dosáhnout plynulosti – přečtěte si po sobě souhrn nahlas, aby „dobře zněl“ od počátku až do konce. Nepředstavím si pod ní nic konkrétního a hlavně nabízí to, co většina zaměstnavatelů, tj.
Do týdne jsem s životopisem získala hned 2 pozvání na pohovor. Ještě jednou moc děkuji a vážím si Vaší práce a všem velmi ráda doporučuji Vaše služby. Na dlouhé Instagramové představování nikdo nemá čas. Mějte na paměti, že vaším cílem je zaujmout potenciální sledující, ne je unudit. Navíc i BIO má pouze omezený počet znaků, tudíž raději dvakrát zvažte, co je a není pro vaše představení důležité.
Pravidelná aktualizace vašeho profesního životopisu
Vodítkem vám bude tón textu, dovednosti, na které klade důraz, a náznaky svědčící o tom, koho považuje za zaměstnance snů. K nejlepším tipům personalistů patří používat relevantní klíčová slova vztahující se k popisu nabízené pracovní pozice i přesné znění názvu pracovní pozice. Profesionální souhrn životopisu je naopak nepopsaný list, na kterém se představíte a trochu se pochlubíte tím, co z vás činí skvělého uchazeče o danou pracovní pozici. Adresu bydliště uvádět nemusíte, pro účely hledání práce obvykle není důležitá.
Jazyk profilu
Zhostíte-li se toho dobře, může být souhrn působivým úvodem vašeho CV, který ihned přiláká pozornost personalisty. Naopak špatně napsaný souhrn jej může okamžitě odradit. Pokud používáte LinkedIn , tak vaše CV na Linkedinu si můžete vyexportovat velmi snadno. V detailu vašeho profilu je tlačítko „Více” (anglicky „More”) a po jeho stisknutí se dostanete k nabídce stáhnout si celé vaše CV do PDF.
Starší forma klasického popisného životopisu je psaná formou článku. Je neformální, nemá strukturu a prakticky ani žádné náležitosti. Zájemce o práci prostě píše až se propíše k hustě popsané A4, která se podobá spíše povídce nebo knižní autobiografii. Tento typ životopisu už se moc nevidí a velmi doporučujeme se mu vyhnout. Personalisté ho obvykle nechtějí číst a hledat v textu, co potřebují, aby zjistili, jestli jste tím správným kandidátem. Může se stát, že kvůli nevhodné formě životopisu se jako kandidát personalistovi tzv.
„Nemám školu a nejsem technický typ.“ Nejčastější pověry, které ženy odrazují od práce v IT
Proto je nezbytné mít výrazné nadpisy, krátké a výstižné odstavce a vizuálně přehlednou strukturu. Kromě toho by životopis měl být bez gramatických a pravopisných chyb, protože dokonce i malá chyba může způsobit nepříznivý první dojem. Do studentského životopisu či motivačního dopisu pak můžete uvést své profesní cíle. Tím ukážete, nakolik jste ambiciózní a motivovaní. Dalším tipem pro psaní životopisu je přizpůsobit dokument pro každou pozici, o kterou se ucházíte.
Mezi doplňující údaje se řadí třeba krátké představení, informace o oceněních a certifikátech, další dovednosti, ale i zájmy a koníčky. Několikrát jsme zmínili, že vám pomůže adekvátní volba dovedností a obecně těch správných slov. Ve svém profilu máte také samostatnou sekci, kam můžete uvést nejen svoje vzdělání, ale především zajímavá školení nebo kurzy, které vás profesně posunuly. Stejně tak můžete přidat to, co vás motivuje a jakých chcete ve své kariéře dosáhnout cílů.
Úspěšný profil je silný profil
U vzdělání uveďte nejvyšší dosažené vzdělání, absolvovanou školu (střední, vysokou), případně rekvalifikace a dlouhodobé kurzy. U vysoké školy napište vystudovaný obor, dobrý profil získaný titul, čerství absolventi by měli uvést i téma závěrečné práce. Souhrn životopisu se někdy nazývá profil životopisu, představení uchazeče nebo profesní cíl.
Recent Comments